Почти съм сигурна, че няма човек, роден през 60-те, 70-те, 80-те и дори 90-те, който да не помни как баба му или майка му прави по някои празничен повод от тези сладки. Те присъстваха във всяка къща за рожден или имен ден, сватба или годеж. Много дълго време исках да направя и все не стигах до рецептата, може би защото имаше една доза притеснение дали ще успея да ги направя точно както си спомнях, че стояха в кристалния поднос на леля Цонка – първата братовчедка на моята баба. Тя беше призната кулинарка и голяма майсторка.

Вчера обаче си казах – стига, Надежда, време е за праскови. И запретнах ръкави. Оказа се, че както в повечето случаи само очите на страха са големи. Няма нищо сложно в производството на тези праскови. Просто малко повече внимание и много желание – изпитана рецепта за успех 🙂

Необходимите продукти за около 22-25 прасковки

(зависи колко счупите при издълбаването :D)

4 яйца

200 грама захар

225 мл олио

3 супени лъжици прясно мляко

1 пакетче ванилена захар

1 бакпулвер

щипка сол

500 грама брашно плюс още около 50-100 грама за доомесване

Продукти за пълнежа

1 буркан шипков мармалад или сладко по избор

300 грама орехи

1 ромова есенция

Приготовление

Разбивате яйцата със захарта, докато станат на бял пухкав крем. Намалявате скоростта на миксера и добавяте на струйка олиото. След това слагате ванилената захар, щипката сол, прясното мляко, бакпулвера и около 100 грама от брашното, като е добре да го пресеете. Така получилата се смес оставяте на стайна температура за един час, като покривате съда със свежо фолио.

Като изтече времето, започвате да добавяте останалото предварително пресято брашно. Когато започне да се образува топка, прехвърляте на плот и доомесвате. Трябва да се получи средномеко, нелепнещо тесто.

Разделяте го на две половини, като едната прибирате в хладилника, а от другата започвате да оформяте малки топчета с тегло 16-18 грама, които подреждате в тава с хартия за печене.

Прасковките се пекат БЕЗ вентилатор – на горен и долен реотан на 150-160 градуса – в зависимост от това колко силна е вашата фурна, за около 20 минути, като следите да не се препекат.

Когато видите, че сладките са готови, вадите и много бързо с остро ножче, още докато са топли, ги издълбавате. Внимателно работете, но експедитивно, защото колкото повече изстиват сладките, толкова по-чупливи стават. Събирате трохите в купа. Трябва да получите ето това:

След това повтаряте процедурата с останалото тесто.

Когато сте готови с издълбаването на всички опечени сладки, трохите от тях смесвате с мармалада, счуканите или смляни орехи и ромовата есенция. С така получената смес пълните черупките и ги слепвате по две. Ако сместта ви се стори много гъста, може да сложите малко прясно мляко – около 50 мл. Не трябва да е течно!

Финалният щрих е преобразуването им в истински праскови. За целта са ви нужни жълта и червена сладкарски бои. Препоръчвам да си купите сухи. Разтваряте ги в две купички със студена вода, след което внимателно топвате едната страна на прасковите в жълта боя, а другата в червена и оставяте сладката върху кухненска хартия за около минута. След това я овалвате в захар. За листенце може да ползвате такова от чимшир, а около блока ви няма – импровизирайте – аз използвах най-малките листенца от мента. Добре е да оставите сладките прасковки за около 2-3 часа да си починат преди да попаднат в стомахчетата ви 😀

Това е всичко. Надявам се, че ще опитате. Повярвайте, резултатът си струва 🙂

Да ви е сладко!